Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

BITLIS

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 161 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Adilcevaz’da ‘1. Adilcevaz Su Sporları Şenliği’ Düzenlendi

10 Eylül 2023 - 53 kez okunmuş
Ana Sayfa » Adilcevaz»Adilcevaz’da ‘1. Adilcevaz Su Sporları Şenliği’ Düzenlendi
Adilcevaz’da ‘1. Adilcevaz Su Sporları Şenliği’ Düzenlendi

Adilcevaz Kaymakamlığı, Adilcevaz Belediyesi ve Doğu Deniz Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen ‘1. Adilcevaz Su Sporları Şenliği’ düzenlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nü tanıtmak ve turizme kazandırmak amacıyla düzenlenen etkinlikte kano, yüzme, dalış ve atlama yarışmaları yapıldı. Etkinlik kapsamında Doğu Deniz Derneği dalgıçları Van Gölü’nde Türk bayrağı açtı. Doğu Deniz Derneği Başkanı Cumali Birol, Bitlis Valisi Sayın Erol Karaömeroğlu’na Türk bayrağı takdim etti. Yarışmaya katılan sporcular, kazanabilmek için birbirleriyle kıyasıya yarıştı. Van Gölü sahilindeki Adilcevaz Dalış Okulu ve Su Sporları Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Bitlis Valisi Sayın Erol Karaömeroğlu, Adilcevaz Kaymakamı Sayın İsmail Demir, Belediye Başkanımız Sayın Necati Gürsoy, Bitlis İl Emniyet Müdürü Sayın Ortaç Şekeroğlu, Bitlis İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Sayın Eyüp Subaşı, kamu kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, Adilcevaz’ın Van Gölü havzasında en önemli su sporları merkezlerinden biri olduğunu belirterek, “Adilcevaz Dalış Okulu ve Su Sporları merkezinin bölgemize, ilimize ve ilçemize turizm açısından çok büyük katkılar ve sonuçlar doğuracağına inanıyorum. 450 Kilometre uzunluğundaki Van Gölü’müzün üçte ikisi Bitlis sınırlarımızın içerisinde bulunmaktadır. Böyle bir avantajdan turizm açısından mutlaka faydalanmak gerekir. Halkımızın ‘deniz’ diye tabir ettiği ülkemizin en büyük gölü olan Van Gölü’nde daha nice keşfedilmeye hazır hazineler saklanmaktadır. Geçmişimizden bize kalan su altındaki izler belki de bu dalış merkezi sayesinde turizme kazandırılma imkanına kavuşacaktır. Bu merkezle birlikte geleceğimiz olan gençlerimizin yüzme, dalış gibi su sporlarına olan ilgileri artacak ve kendilerini bu alanlarda geliştirebileceklerdir. Hatta ülkemize madalyalar kazandıracaklarına inancımız tamdır. Bu tesisin ilimize, ilçemize ve hatta bölgemize kazandırılmasında katkısı bulunan Kaymakamımıza, Belediye başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Adilcevaz Kaymakamı Sayın İsmail Demir  ise, su sporları sayesinde Adilcevaz’ın bölgenin cazibe merkezi haline geldiğini ifade ederek şöyle konuştu, “Belediye başkanımızla birlikte bir araya gelerek Van Gölü’nün güzelliklerinden istifade etmek amacıyla bu tesisi ilçemize ve hatta bölgemize kazandırmış olduk. Her şehrin bir hikayesi vardır. Adilcevaz’ımızın hikayesi açtığımız mikrobiyolit sergisinde hayat buldu. Burada yıllardır hayal edilen ama bir türlü hayata geçmeyen bir projeyi başlattık. Adilcevaz özelinde Van Gölü’nün güzelliklerinden istifade ederek başarmak istedik. Bu sayede sadece bölgenin değil belki de Türkiye’nin bu anlamda en güzel tesisini yapmayı başardık. Burada her yıl yüzlerce dalgıç yetişecek, yüzme eğitimleri, kano dersleri ve çeşitli etkinliklerle hemşerilerimize ve tüm ülkemize hizmet etmek istiyoruz. Bugün bu tesiste bu program sayesinde hem eğlenelim hem de ülkemizin doğusunda batısını aratmayacak etkinliklerin yapılabileceğini gösterelim istedik. Bunun gerçekleşmesinde emeği geçen başta Ulaştırma Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdürü Yalçın Eyigün olmak üzere, Adilcevaz Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.
Belediye Başkanımız Sayın Necati Gürsoy da, “Urartular, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapan, kaleleri, camileri ve doğal yaşam alanlarıyla, yeni yaptığımız dalış okulu ve su sporları merkezi gibi turistlik tesisleriyle herkese hitap eden bir ilçeyiz. Bu güzelim Van Gölü’nü nasıl daha ön plana çıkarabiliriz, bu güzelim gölü hemşerilerimizin ve insanların istifadesine nasıl sunabiliriz, diye bunun çalışmasını yaptık ve netice bu tesisi ilçemize kazandırmış olduk. Bugün buradaki bu tesiste Van Gölü su sporları şenliklerini yapıyoruz. İnşallah bu tür etkinliklerimizi önümüzdeki yıllarda daha da arttırarak sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
Etkinlik çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika